• Wyróżniamy polskie samorządy za działania wspierające ochronę zdrowia.
  • Nagradzamy samorządy inwestujące w zdrowie, sport, turystykę, ekologię.
  • Premiujemy wysoką jakość, innowacyjność i zaangażowanie w sprawy zdrowia.

Gala w Otrębusach

Wręczenie pamiątkowych certyfikatów i statuetek dla najlepszych, gratulacje, zdjęcia, niekończące się dyskusje o miejscu ochrony zdrowia w polskiej polityce samorządowej oraz bankiet na cześć nagrodzonych… Tak wyglądała uroczysta Gala Finałowa I edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Samorząd Promujący Zdrowie”, którą 7 września 2020 roku zorganizował Quality Institute. Uroczystość odbyła się w Pałacu w Otrębusach – jednym z najpiękniejszych hoteli SPA w Polsce. Wzięli w niej udział menedżerowie podmiotów ochrony zdrowia, samorządowcy, naukowcy i dziennikarze z całej Polski.    
 
Konkurs „Samorząd Promujący Zdrowie” stanowi część Ogólnopolskiego Programu Certyfikacyjnego „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. W konkursie tym co roku będziemy nagradzać oraz wskazywać opinii publicznej polskie gminy, powiaty i samorządowe województwa, w których podejmowane są efektywne, nowoczesne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia, promocji aktywności fizycznej i ekologii.
 
W bardzo wielu polskich samorządach podejmowane są inicjatywy, projekty i inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju systemu ochrony zdrowia i umożliwiają mieszkańcom dostęp do nowoczesnych świadczeń. Samorządy często realizują również godne pochwały inicjatywy proekologiczne albo przedsięwzięcia wspierające sport, turystykę i rekreację. Za takie działania przyznajemy Nagrody „Samorządu Promującego Zdrowie”.

 
Certyfikaty i honorowe statuetki przyznane w ramach Konkursu zostały wręczone na uroczystej Gali, zorganizowanej w Pałacu w podwarszawskich Otrębusach. Pałac ten to stylowe, a zarazem funkcjonalne i nowoczesne centrum konferencyjne oraz obiekt typu Wellness & Spa. -Zaprosiliśmy naszych Gości w miejsce o dogodnej lokalizacji (jedynie 10 km od centrum Warszawy), stylowych wnętrzach i komfortowej, luksusowej Sali Galowej. Po uroczystości, w  trakcie  bankietu, Goście mogli skosztować wyrafinowanej kuchni, a także odbyć spacer po urokliwych pałacowych ogrodach. W części artystycznej Gali przewidzieliśmy krótki koncert Rafała Kozika, znanego m.in. z popularnego programu „Must Be The Music”. Wokalista przygotował recital specjalnie na cześć Naszych Gości. Pałac Otrębusy to niezwykłe i jedyne miejsce w całej aglomeracji warszawskiej, gdzie luksus i elegancja tworzą harmonijną całość. W takim miejscu Gala Finałowa Konkursu zyskała jedyną w swoim rodzaju oprawę i z pewnością stanie się niezapomnianą, wyjątkową uroczystością, na miarę wspaniałego sukcesu Naszych Laureatów.
 
Najważniejszym punktem Gali Finałowej Konkursu było wręczenie przyznanych certyfikatów i statuetek dla najlepszych z najlepszych. Samorządowcy odebrali Laury z rąk Zarządu Quality Institute. Przedstawiciele wyróżnionych gmin, powiatów i województw otrzymali także pisemne uzasadnienia decyzji Kapituły Konkursu w formie tabelarycznych, punktowych recenzji, zawierających oceny wystawione przez ekspertów zasiadających w certyfikacyjnym jury. -To ważne, albowiem celem naszego Konkursu nie jest tylko nagradzanie i promowanie Laureatów, ale przede wszystkim przekazywanie im informacji zwrotnej od ekspertów na temat tego, jak zarządzane są ich samorządy, co w sferze lokalnej ochrony zdrowia działa w nich doskonale, a co wymaga poprawy. Oceniając np. gminę eksperci wskazują, w jakich obszarach zarządzania, które odnoszą się do zdrowia, rekreacji i ekologii gmina odnosi sukcesy, a które działania menedżerskie wymagają korekty – wyjaśnia Kamila Przeniosło. 
 
-We wszystkich wyróżnionych w naszym Programie jednostkach samorządu realizowane są nowatorskie inicjatywy, projekty i inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju systemu ochrony zdrowia i umożliwiają pacjentom czy też mieszkańcom dostęp do nowoczesnych świadczeń, jak również udział w rozmaitych programach profilaktycznych czy rozwój aktywności fizycznej i postaw proekologicznych. Cieszę się, że mogę wręczać nasze jakościowe Oscary przyznane za multum projektów, działań i pomysłów zmieniających polską politykę samorządową w zakresie ochrony zdrowia, często wbrew rozlicznym przeciwnościom – deklarował w swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie Gali Piotr Celej, Prezes Zarządu Quality Institute.
 
W bieżącej edycji konkursu zgłoszenia przyjmowane były do lutego 2020 roku. Finał przyjmowania zgłoszeń nastąpił przed wybuchem pandemii SARS-Cov-2. W konkursie oceniane były więc działania samorządów nie obejmujące aktywności w okresie walki z koronowirusem. Na ocenę tych działań przyjdzie pora w kolejnej, przyszłorocznej edycji Konkursu.
 
Podczas Gali, a także po jej zakończeniu, wszyscy Laureaci mogli liczyć na pamiątkowe zdjęcia dokumentujące ich obecność na uroczystości oraz potwierdzające sukces w postaci odebrania prestiżowego Certyfikatu Jakości.