• Wyróżniamy polskie samorządy za działania wspierające ochronę zdrowia.
  • Nagradzamy samorządy inwestujące w zdrowie, sport, turystykę, ekologię.
  • Premiujemy wysoką jakość, innowacyjność i zaangażowanie w sprawy zdrowia.

Gala

W zabytkowych, urokliwych wnętrzach Dworku Białoprądnickiego w Krakowie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacyjnego „Samorząd Promujący Zdrowie”.
 
Nasz Certyfikat od 2020 roku promuje najlepsze polskie jednostki samorządu terytorialnego. W konkursie nagradzamy oraz wskazujemy opinii publicznej Gminy, Powiaty i Samorządy Województw, w których podejmowane są nietuzinkowe, oryginalne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia, ekologii, turystyki i promocji aktywności fizycznej. Chodzi o przedsięwzięcia i działania samorządowe ukierunkowane na zdrowie, środowisko naturalne, sport, rekreacje itp.
 
Gala w Krakowie stanowiła okazję do ogłoszenia wyników Konkursu oraz zaprezentowania i promocji jego Laureatów: gmin, powiatów i samorządnych województw. Najważniejszym punktem uroczystości było, jak co roku, wręczenie Certyfikatów przyznanych w Konkursie. Odebrali je prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starości i naczelnicy wydziałów odpowiedzialnych w samorządach za zdrowie, ekologię i turystykę. Reprezentowali oni JST z całej Polski. Gali towarzyszył koncert muzyki klasycznej oraz bankiet wydany na cześć Laureatów Konkursu.
 
-Nasi Goście odebrali gratulacje i dokumenty potwierdzające przyznanie im konkursowych laurów. W trakcie uroczystości uczestnicy Gali mogli wysłuchać wspaniałych wykonań utworów z repertuaru operowego, w tym m.in. „Prząśniczki” Stanisława Moniuszko czy „O mio babbino caro” Giacomo Pucciniego i Giovacchino Forzano. Gala była okazją do integracji środowiska samorządowego i medycznego, wymiany doświadczeń, dyskusji o bieżących problemach zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego i podmiotach sektora ochrony zdrowia – relacjonuje Piotr Celej, Prezes Zarządu Quality Institute, organizatora Konkursu.
 
Gala finałowa Konkursu odbyła się w historycznym Dworku Białoprądnickiem, położonym w sercu malowniczego Parku im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Historia Dworku Białoprądnickiego sięga połowy XVI wieku, kiedy to z inicjatywy biskupa krakowskiego, kanclerza Samuela Maciejowskiego wybudowano tu dostojną, renesansową rezydencję. Swój wkład w modernizację obiektu wniósł w późniejszych latach Franciszek Placidi – włoski architekt i rzeźbiarz, jeden z największych twórców europejskiego baroku. Historia Dworku obfituje w związki z najwybitniejszymi postaciami kultury i historii Polski – zachwycał się nim poeta Jan Kochanowski, bywał tu Mikołaj Rej, opisał go w pierwszym polskim dramacie Łukasz Górnicki, pod drzewem w przypałacowym ogrodzie odpoczywał Tadeusz Kościuszko, a swoje pracownie malarskie prowadzili tu Jacek Malczewski i Olga Boznańska. W okresie PRL Dworek był słynnym na całą Polskę centrum muzyki jazzowej – grywali tu m.in. Andrzej Zaucha i Jan Ptaszyn Wróblewski.